Záchrana sýčka obecného

Na jaře 2021 jsme se zapojili do záchrany sýčků v Plzeňském kraji. Jižní Plzeňsko je jednou z mála oblastí v ČR, kde tato kdysi hojná sova doprovázející venkovská obydlí ještě přežívá. Snahou schváleného záchranného programu je posílit oslabenou populaci a propojit jednotlivá místa, kde se sýčci dosud vyskytují. Ve stodole na Prusinách jsme jim na jaře 2021 postavili chovnou voliéru – nový domov pro pár, který by měl na svět přivézt mláďata. Tím by mělo dojít k užší vazbě na místo hnízdění. Podle soudobých znalostí by krajina v okolí Prusin měla těmto malým sovám vyhovovat – jsou zde louky, pastviny i starý sad, volné plochy i rozptýlená zeleň.

Dovezení sýčci se ve všech případech narodili v zajetí. První pár konkrétně v Záchranné stanici a Ekocentru Spálené poříčí. Tito dva v sobě ale nenašli zalíbení a k hnízdění nedošlo.

Stejná situace se opakovala i u páru dovezeného v únoru 2023. Samec a samička byli následně opět vypuštěni do přírody. Na jaře 2024 plánujeme uskutečnit poslední pokus a už těšíme se na nový pár. Snad to konečně vyjde!

Na jaře 2024 jsme se dočkali! Nový pár sýčků ve voliéře ve stodole v sobě našel zalíbení a rozhodl se zahnízdit. Samička snesla celkem 5 vajec, z kterých se vylíhlo pět ochmýřených mláďat. Od začátku bylo patrné, že jedno z mláďat je poněkud opožděné. S kolegy ze záchranného programu jsme se odhodlali k neobvyklému kroku. Malé mládě jsme dali k jinému páru s jedním stejně velkým mládětem, kde začalo úspěšně odrůstat. Naopak pár v Prusinách adoptoval jiné mládě z hnízda, kde byla matka zabita predátorem.

Všech 5 prusinských mláďat se podařilo vychovat až do dospělosti a v létě byla spolu s rodiči vypuštěna do volné krajiny. Předtím jsme je však vybavili vysílačkami, abychom mohli sledovat, kde se budou zdržovat. Po několika týdnech Prusiny opustili rodiče. Poté se do okolí začala rozlétávat i další mláďata. Až do podzimu však tři mladí sýčci zůstávali na prusinském kopci. Velkou radost nám dva sýčci na Prusinách dělají pořád. Podle vysílaček se jedná o mladého samce a samici. Ke konci roku 2024 už projevovali známky teritoriálního chování, avšak jedná se o bratra a sestru. Do Prusinské voliéry byla proto v zimě dopravena jiná samice. Sameček o ni jevil zájem a byla proto brzy vypuštěna a nyní čekáme, kterou samičku si samec vyvolí.

Příběh sýčků na Prusinách má a bude mít pokračování.

Fotogalerie na: https://eu.zonerama.com/ametyst/Album/11566722

Naše aktivita je součástí projektu Repatriace sýčka obecného Athene noctua v Plzeňském kraji. Nositelem projektu je ZO ČSOP Spálené Poříčí, partnerem Zoologická a botanická zahrada města Plzně, Plzeňský kraj a Krajský úřad Plzeňského kraje.