Vycházka na Ostrou hůrku 23.září 2023
Ostrá hůrka je přírodovědně zajímavým územím nedaleko Plzně, které je sice malé, ale velmi pestré. Poznávacím znamením tohoto místa se stala buližníková skála, kterou je vidět z okolí. Tyčí se vysoko nad terén.
Právě toto místo bylo cílem další ze série vycházek plzeňskou přírodou pořádaných Spolkem Ametyst.
„Ametyst o území na Ostré hůrce pravidelně pečuje od roku 2015. Staráme se o jižní polovinu území s travními porosty“ seznamuje účastníky s péčí o území lektorka Vlasta Benediktová. „Cílem je zpomalení sukcese zejména na sušších výslunných plochách. Dvakrát do roka zde provádíme tzv. mozaikovou seč, kdy část plochy při první seči zůstane nepokosená, poseče se až při druhé seči na konci léta. Výhodou je, že dokvetou a vysemení se ponechané rostliny a zůstane životní prostor pro bezobratlé.“
Botanička Štěpánka Čížková upozorňuje účastníky na běžně se vyskytující, ale i zajímavější druhy rostlin, kterými se lokalita může pochlubit: „Z červeného seznamu ohrožených druhů v kategorii málo dotčený druh zde vidíte roztroušeně se vyskytující a nyní již dokvétající zeměžluč okolíkatou (Centaurium erythraea).“
„Při vycházce jsme nezapomněli ani na nejmladší účastníky, pro které byly nachystány hry, sami mohli odchytávat hmyz na louce a lovit bezobratlé živočichy v tůních na severním svahu Ostré hůrky.“ doplňuje Jana Pohlová.
Partnerem projektu Plzeňské poklady pro nejmenší je Nadační fond Zelený poklad.
Více informací o projektu a lokalitách naleznete na: www.plzenskepoklady.cz
Fotogalerii naleznete na: https://eu.zonerama.com/ametyst/Album/10415162