Tvoříme a učíme se v zahradě
Opět se vracíme do prostředí školních zahrad.
Osvědčené programy s převážně badatelskou činností doplňujeme o dílny v zahradě, ve kterých se děti dostanou ke zpracování a využití zahradních výpěstků nebo nasbíraných volně rostoucích rostlin a dalších přírodnin. Při nich si vyzkouší práci s různými nástroji, budou se věnovat rukodělné činnosti a seznámí se také s alternativami k průmyslově vyráběným produktům.
Návody na výrobky s využitím přírodnin najdete zde.
Touto formou výuky v oblasti environmentálního vzdělávání chceme nadále podporovat pobyt dětí ve venkovním prostředí s důrazem na chování, které je šetrné k životnímu prostředí.
Realizaci projektu v roce 2018/2019 finančně podpořilo město Plzeň.
Anotace dílen
Podzim (září - říjen)
Malujeme přírodními barvami Prozkoumáme zahradu a naučíme se poznávat některé z podzimních plodů. Vyrobíme si vlastní přírodní barvu a namalujeme si obrázek.
Tvoříme knihu stromů K čemu jsou stromu listy a proč na podzim padají a jsou barevné? Seznámíme se s běžnými druhy stromů a vytvoříme si o nich vlastní knihu.
Zima (leden - únor)
Pohostíme naše ptačí sousedy Popovídáme si o přikrmování ptáků v zimě. Prozkoumáme ptačí stopy a pobytová znamení v zahradě. Připravíme ptačí hostinu.
Jak se spí v zimě Zkoumáme, kdo v zahradě v zimě spí a kdo ne. Uvaříme si společně čaj pro zahřátí a při tom vyrobíme lapač snů.
Jaro (březen - duben)
Jarní kuchyně Zjistíme, co už v zahradě roste. Co je jedlé? Kromě vlastních výpěstků vyzkoušíme i volně rostoucí byliny. Umícháme si pomazánku a ochutnáme bylinkovu limonádu.
Pěstujeme si dobroty Osázíme si truhlíky rozmanitými rostlinami, které budeme moci sklidit a sníst. Naučíme se, jak o ně správně pečovat.
Léto (květen - červen)
Léto všemi smysly Prozkoumáme zahradu všemi smysly. Zaměříme se na tvorbu pocitového chodníčku, který na závěr vyzkoušíme na vlastní kůži.
Hračky z přírodnin Hračky si nemusíme jen kupovat, ale můžeme si je sami vytvořit. Použijeme k tomu především přírodní materiály.